SESLİ: Girişimcilik ve iç enerji

Dinlemek için Tıklayın.

 

Girişimcilik macera ruhunu beslediği için ve içerisinde hayaller barındırdığı için insanların çoğunu içten ateşleyen bir konu.

Herkes girişimci olmak ister diyerek genelleme yapmayacağım ama çoğu insan girişimci olmak ister.

Girişimci olmak isteyen insanların da değişik korkuları ya da cesaretsizlikleri nedeniyle çok azı herhangi bir girişime kalkışır.

Her hangi bir girişime kalkışanların da çok azı başarıya ulaşır.

Neden?

Girişimciliğin altında yatan iki temel sebep var.

Bunlar;

1- Hayallerini gerçekleştirmek

2- Zengin (Varsıl) olmak

Bunların dışında yakın çevrenin zorlaması vs. gibi nedenler de olabilir ancak bunlara değinmeyeceğim.

Öncelikle ikinci seçeneğe bakalım. Çünkü bunu elemek istiyorum.

Benim görüşlerime göre; zengin olmak için doğrudan paraya odaklı bir girişimin başarılı olması girişim eğer yasal bir zemine oturuyorsa imkansız gibi bir olasılık. Girişimlerin çok azının gerçekten başarılı olmasının ana nedenlerinden biri bu. Kurduğunuz veya kuracağınız girişimin temel odağı eğer ürün veya hizmet değilse girişime değer katacak ve amacına ulaşmasını sağlayacak müşteri çekmeniz çok düşük bir olasılık. Bu nedenle zengin olmak için bir girişime kalkışmak istiyorsanız vaz geçin derim.

İlk seçenek ise başarılı olan girişimlerin büyük çoğunluğunu içermektedir.

Hayallerini gerçekleştirmek.

Temelde kafada oluşan parlak bir fikrin insanlar tarafından kabul edileceğini düşünerek insanlara sunacak hale getirip, zihnin arka planında düşüncelerini ve kendini ispatlamayı hedefleyen bir yaklaşımdır. Bu nedenle de girişimciler için girişim başladıktan sonra oluşacak her türlü mücadele gerektiren problemler için güçlü bir iç enerji oluşturur.

Bu iç enerji;

  • Durmaksızın çalışmayı : bir kısmı fiziksel bir kısmı ise düşünsel olarak haftada yedi gün, günde neredeyse 20 saat çalışmayı sağlar.
  • Mücadeleyi : Ortaya çıkacak her türlü probleme karşı sonuna kadar mücadele etmeyi sağlar. Bu problemler ürünün fiziksel yapısı, yeni tasarım problemleri, müşteri şikayetleri, maddi sıkıntılar gibi envai çeşit olabilir.
  •  ve pes etmemeyi : Mücadele verilir ancak mücadeleyi sürdürme yeteneği de girişimin başarıya ulaşması için son derece önemlidir. İsmini duymadığımız bir çok girişim epey bir mücadele ettikten sonra iç enerjisi tükendikten sonra pes etmişlerdir. Bir çok başarısızlıklar yaşayıp sıfırı tükettikten sonra bir pes etmeyip küllerinden doğan bir çok girişimci vardır. Ben isim vermiyorum ama aklınıza şu an hemen birilerinin geldiğini tahmin ediyorum.

Bir sonraki yazımda bu iç enerjiye sahip olup hayallerini gerçekleştirme için bir girişime kalkışan girişimcilerin sık yaptıkları hatalardan bahsedeceğim.

 

 

Toplam Oy Sayısı 0

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir