KOBİ’lerin temizlik sorunu

İşyerleri söz konusu olduğunda temizlik açısından bir çok KOBİ aşırı derecede umursamaz oluyor.
Halbuki en kolay verimlilik arttırma yollarından birisidir temizlik.
Temizlik konusu bir çoklarımız için angarya olarak görülüyor.

Bir danışman olarak öylesine gittiğim yerlerde (yalnız ziyaret) çalışma ortamını görüp de “Ortamı temizleyip temiz tutmayı sürdürürseniz veriminizde de artış olacaktır” dediğimde büyük ihtimalle bunu söylediğim kişi tarafından “biz tecrübeli diye ağzının içine bakıyoruz adamın söylediğine bak” diye düşündüklerini seziyorum 😁

Bu kişilerin evleri temizdir, ama işyerlerinin temizliği konusu temizliğe harcanacak zaman işçilik kaybı olarak görüldüğü için boşa harcanan zaman ve paradır.
Bir de daha büyük sorun temizlik yapacak kişi bulmakta, çünkü bu işyerlerinde temizlik angarya olarak görüldüğü ve küçümsendiği için temizliği yapacak en düşük kademeli işçileri bulmak gerekir. Temizlik yalnız bu kişilere yaptırıldığı için de onların üstündeki herkes daha istikrarlı bir şekilde ortamı kirletmeye devam edecektir.

İş temizlikle başlıyor ama temizlik yaptıktan sonra bitmiyor.
🔔 Daha da önemlisi ortamda kirliliğe yol açan nedenleri bulup ortadan kaldırmaktır ki, bu bir taraftan teknik bir yeterlilik konusu ama diğer taraftan da başlı başına bir kültür sorunudur.

5S’mi onu da learnforbusiness.com’dan alırsınız.

Toplam Oy Sayısı 1

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir