Bazı zeki gençler neden kendi işini kurabilecekken başkalarının işinde çalışıyorlar?

UNL Solutions Ltd. İş Geliştirme Direktörü Elizabeth Thompson’dan çeviri.

Karakterlerine göre kendi işini asla kuramayan 5 tip insan olduğunu biliyorum:

1- Aşırı geveze ve aşırı konuşkan insanlar,

Eğer daha az konuşmaz ve konuşmaktan daha fazlasını yapmazlarsa asla kendi işlerini kuramazlar. “Çok basit bir ilke var. İnsanlar iki türe ayrılır: İş yapan insanlar ve bahaneleri olan insanlar. İkinci türden insanlar asla kendi işlerine sahip olmayacaklar” diyor iş koçu Sergey Filippov. Kafanda net bir planın ve stratejin yoksa sürekli konuşmanın bir faydası olmayacaktır.

2- Hayalperestler

Hayalperestler asla kendi işlerini kuramazlar. Bu tür insanların genellikle pek çok fikri vardır, ancak çoğu, bunları geliştirme isteksizlikleri, yetersizlikleri veya genel isteksizlikleri nedeniyle “bir fikrim var” aşamasında kalırlar. Bu tür insanlar, kural olarak, stratejik düşünme ve hazır olmadıkları riskleri hesaplama yetisine sahip değildir.

3-Ürkek, riskten kaçanlar

Basit. Bir kişi risk almaya hazır değilse, iş kurma konusunda hiçbir hareketi olamaz. “Uzun süre düşünemezsin, çünkü bir iş konusunda bir açık gördüyseniz, onu gören sadece siz değilsiniz”. ArtNauka CEO’su Nikolay Novoselov, bu açığı çabucak “kapatmanız” gerektiğini ve şimdi cesur ve kararlı eylemlerin tam zamanı olduğunu söyler.

Korku, sadece planlamayı ve hareket etmeyi zorlaştırır. Korku, işin başlangıcında teslim olma arzusuna katkıda bulunur ve bu, iş fikrinizin gerçekleşmesinin tüm olası yollarını doğal olarak keser.

4- Miskinler

İş söz konusu olduğunda ilerlemenin motoru tembellik değildir. Şimdiye kadar hiç birisinin hızlıca, kolayca devasa şirketler kurup başarılı olduklarını duydunuz mu? Böyle bir hikaye yok. Sadece çok çalışarak, emek ve zeka ile kendi işinizi kurabilir ve refahınızı artırabilirsiniz.

5-Mükemmeliyetçiler

“Bunlar hayallerini gerçekleştirmekten ziyade hayallerini seven, başarısızlık ve de başarı korkusu da gösteren bireylerdir. Bunlar çoğunlukla mükemmeliyetçilerdir, uygulamacı değillerdir. “Günümüzün hızla değişen pazarında mükemmeliyetçilik gelecek vaat etmeyen bir hedeftir, ” diyor Sale Expert ticari direktörü Kretov. İş dünyasında mükemmeliyetçi olmak kötüdür. Sonuçta, her şeyin plana göre sorunsuz ve mükemmel bir şekilde gerçekleşmesi çok nadirdir.

İş, altyapı ve insan faktörünün birlikteliğidir, insanlar bir makine olmadığından ve yüksek dayanıklılık ve engin deneyime sahip olsa da, insan faktörü büyük önem taşıdığından, mükemmeliyetçilik hakkında konuşmak zordur.
Çok zeki genç insanlar biraz tembel olabilirler, mükemmeliyetçiler ve ayrıca risk almaya hazır olamazlar. Bu yüzden çalışmayı tercih ediyorlar.

Öyle düşünmüyor musunuz?

Toplam Oy Sayısı 0

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir