Kriz durumunda liderlik

Durgun denizde herkes gemisini iyi kullanır. Böyle bir durumda kimse sizin için “çok iyi kaptandı, gemiyi limana getirdi” diye bahsetmez.
Zor olanı boranlı, fırtınalı havada, dalgalı denizden gemiyi sağ salim limana getirebilmektir.

Yolunda giden, büyük problemlerin çıkmadığı bir işyerini iyi bir şekilde idare ettiğiniz için sizin iyi bir lider olduğunuz söylenemez. Problemi kendisi oluşturmayan sıradan bir yönetici de böyle bir işyerini çok rahatlıkla yönetebilir.
Ancak gerek şirketinizin bulunduğu sektörden, rakiplerden, gerek doğal afetlerden, gerekse de ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumlardan kaynaklanan bir kriz durumunda işler değişir. Böyle bir durumda gerçek bir lider gerekir.

Ancak bir lider olarak herhangi bir kriz durumunda sükunetinizi bozmadan, panik yapmadan, ne yaptığınızı bilerek, zamanında olabilecek en doğru kararları alarak, olabilecek en doğru aksiyonları gerçekleştirerek organizasyonunuzu sağ salim krizden çıkarttığınızda insanların aklında şirketinizi en zor durumda bulunduğu bu durumdan nasıl kurtardığınız kalacaktır. Hatta bu durumlardaki tavırlarınız, davranışlarınız şirket kültürünüzde dilden dile anlatılan mitler haline gelecektir.
Kriz durumları sizin liderliğinizin test edildiği durumlardır.
Ya bu durumdan sükunetinizi bozmadan gerekenleri yaparak, yapılmasını sağlayarak alnınızın akıyla çıkar liderliğinizi perçinlersiniz.
Ya da çeşitli bahanelerin arkasına sığınırsınız ve liderliğiniz sözde kalır.

Toplam Oy Sayısı 2

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir