Kendime nasıl zam yapmak zorunda kaldım?

İşe gireli bir kaç ay olduktan sonra ücret artış zamanı geldi. Yani zam zamanı.

Üst yönetici olduğum için patronla ne kadar artış yapılacağını konuştuk. Patronun söylediği enflasyon oranı ve üzerine de 5 puan koymak şeklindeydi.
Yani yüzde 10 enflasyon ise yüzde 15 zam yapılacaktı. Makul geldi, itiraz etmedim.

Ortalama %15 zam yapılacak. Toplam olarak 100 civarında bana bağlı yönetici ve çalışan var.
Patron bana bütün çalışanların benim ismim de dahil olmak üzere adı soyadı ve halihazırda almış olduğu net ücreti gösterir listeyi bana gönderdi.
Adnan Bey liste burada deyip bir de zaman eklemiş. Şu zamana kadar yapıp göndermen lazım diye.
Eğer yeteri kadar zaman olsa balanced score card gibi bir uygulama uygulanır ve buna bağlı olarak da zam yapılırdı ama öyle bir şey yok. (Bu arada yeteri kadar dediğim süre bir yıl.)

Zorlu bir süreç.

Neden zorlu?
Zorlu çünkü sıradan hepsine %15 yapıp gönderemezsiniz. Çalışan ile çalışmayan arasında adaletsizlik olur.
Zorlu, çünkü nesnelliği esnetip, öznel görüşlere dayalı karar verme ihtimali var.

Önce mavi yakalar dedim ve mavi yakaları tanıyan onların üstünde çalışan ustaları ayrı ayrı çağırdım.
Kendilerine bağlı işçileri tek tek söyleyerek görüşlerini aldım ve bir puan verdim.
Daha sonra onun işçilerini o ustadan sonra en iyi tanıyabilecek başka bir ustayı çağırarak yine aynı işçiler için görüş aldım.
Bunun sebebi öznelliği azaltmak idi. Yani ustanın, çalışmasını bir yana bırakıp, en çok sevdiği veya hemşerisi olan, kendine yakın gördüğü kişileri kayırmasını azaltmaya çalışıyordum.
Ne kadar profesyonel düşünürsek düşünelim, mutlaka diğerlerinden daha çok sevdiğimiz veya diğerlerinden daha az sevdiğimiz çalışanlarımız vardır. Bu normaldir de. Çünkü makine değil insanız sonuçta. Ancak yaptığı işe, işi yapış şekline, şirkete sağladığı katkıyı bir tarafa bırakıp bu kişisel görüşlerimiz doğrultusunda karar vermek kendi işimizi iyi yapamadığımız anlamına geldiği gibi adaletsizlik ve bunun sonucunda da zulüm doğurur.

Yaptığım puanlama neticesini göz önünde tutarak, mavi yakalıların ücretlerini ortalama zammın biraz üstünde tuttum.
Yani ortalama olarak %15 zam vermem gerekiyorken mavi yakalılara ortalamada %20 gibi zam verdim. Bunun sebebi ise onların ücretlerinin beyaz yakalılardan düşük olması idi.

Sonra beyaz yakalılara geçtim. Burada da beyaz yakalılar hakkında yine beyaz yakalılardan yalnız olumlu görüşler istedim.
Bu ne demek; Bu şu demek birlikte çalıştığın arkadaşının iş konusundaki en beğendiğin yanı nedir gibi. Kesinlikle olumsuz bir cümle kullanmamaları gerektiğini de söyleyerek görüşleri aldım. Diyelim ki 10 beyaz yaka varsa her bir beyaz yakalı için 9 olumlu görüş aldım.

Ayrıca tanıdığım bir kaç şirketi arayarak bu şirketlerin ik müdürleriyle görüştüm ve burada çalışan beyaz yaka görevleri için ücret bilgisi aldım. Örnek olarak kalite müdürünüz kaç yıl tecrübeli ve ne kadar net ücret alıyor gibi. Elbette normalde alınamayacak ve hatta sorulamayacak bir bilgi olmasına rağmen beni tanıdıkları için bu bilgileri verdiler.

Bunların neticesinde yine puanlama yaptım ve zam oranlarını ortalama %12 olacak şekilde belirledim ki, mavi yakalıları hesaba kattığımda genel ortalama %15 ediyordu.
Excel sağ olsun.

Sonra listeyi patrona gönderdim.
Patron aynı listeyi bana tekrar geri gönderdi. Eksik yerleri tamamla diye.

Listede ben de vardım ama tabi ki kendi ücret artışımı boş bıraktım. Eksik yer olarak bir tek orası var.
Karşılıklı bir araya gelemiyoruz. Kendi ücret artışımı kendimin belirlemesi etik değil, doğru değil. Ayrıca bu ücret artışı benim şirkete verdiğim katkıyı göstermeli bunu da ancak siz değerlendirebilirsiniz diyeceğim ama bir araya gelemiyoruz.
Tabi burada patronun özel bir çabası da söz konusu olabilir bir araya gelmemek için.
Telefon açayım dedim. Konuyu daha açamadan başka konulara girdi. Anladım biz bunu konuşamayacağız çünkü konuşmak istemiyor.

Neyse sonuç olarak kendime yaptığım zam, o zamana kadar aldığım en düşük zam olmuştu.
Sonradan patron benim yaptığım zam oranını kendisi 5 puan daha arttırmıştı.

Toplam Oy Sayısı 6

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir