Başarının yedi ölümcül düşmanı

Başarı elde edilmesi zor bir getiridir. Kolay olsa herkes başarılı olurdu.

Ancak başarılı olan insanların ya da liderlerin aşabildiği başarının önündeki yedi büyük engeli burada göreceğiz.
Başarının düşmanları veya başarı önündeki aşılması gereken engeller

  1. Eleştiri korkusu : Genel olarak yaptığımız faaliyetlerin verdiğimiz kararların ve geldiğimiz durumun, konumun başkaları tarafından eleştirilmesinden duyulan rahatsızlıktır.
  2. Başarısızlık korkusu : Başarmak bir ihtimaldir. Başarısızlık daha büyük ihtimal. Eğer başarısız olursam diye denemezseniz başarısızlık ihtimali gibi başarı ihtimali de sıfıra düşer
  3. Sevilmeme korkusu : Başarmak bir fedakarlık demektir. Bu fedakarlık maldan olabileceği gibi sevdiklerimize ayıracağımız zamandan da olabilir. Büyük başarı sağlamış veya lider olan insanların genel olarak yalnız olmasının sebebi de zannımca budur.
  4. Değişim korkusu : Atalet korkusu da denilebilir. Değişim her zaman rahatsızlık vermiştir. Mevcut konumu değiştirme korkusu, gelecek durumun ne getireceği belirsizliğinden kaynaklanır.
  5. Yoksulluk korkusu : Başarısızlık korkusunun beslediği bir korkudur. Ayrıca mevcut durum değişikliğini de içerdiği için değişim korkusu tarafından beslenir. Başarısız olup yoksul düşersem… diye özetlenebilir.
  6. Ölüm korkusu : Daha çok ulus ve toplumsal liderler için geçerli olmakla birlikte iş hayatında ölüm, iş hayatı sahnesinden tamamen çekilmek şeklinde düşünülebilir. Ölüm korkusu doğal bir olgudur, herkesin bildiği bir konudur ancak yeni bir şeyler yapma girişimini engeller.
  7. Kurallar korkusu : Eleştiri, sevilmeme korkusu ile beslendiği söylenebilir ancak bir de etik ve yasal boyutu vardır. Sosyal bir canlı olan insan için mantıklı bir korkudur ancak başarıyı engelleyebilir.

Yukarıdaki yazım, Liderlik eğitimi için hazırlamış olduğum eğitimden bir parçadır

Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

Toplam Oy Sayısı 0

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir