Genel müdürlük için danışmanla görüşme

Fabrika müdürü olarak çalışırken işten ayrılmaya karar verdim ve beni tanıyan bir kaç kişiye söyledim.

Bir arkadaş Adnan Bey genel müdür olarak çalışmak ister misin deyince ben de neden olmasın dedim.

Bana bir telefon numarası verdi, ben de aradım.

Beni yönlendiren kişinin arkadaşıymış, danışmanlık yaptığı şirkete genel müdür arıyorlarmış.

Telefonla biraz konuştuk ama telefonla ne kadar tanıyabilirsin ki bir insanı, karşılıklı görüşmeye karar verdik.

Genel müdür arayan şirkette değil de yine bu kişinin danışmanlık yaptığı başka bir şirkette buluştuk.

Biraz giriş sohbeti ettikten sonra görüşmeye başlamadan bana iyi bir insan olabilirsin, seni yönlendiren arkadaşım da seni çok tavsiye etti ama sen endüstri mühendisisin, endüstri mühendisleri teknik olarak biraz zayıf oluyorlar deyince benim için görüşmenin seyri belli oldu. Artık hangi konular üzerinde daha fazla durabilirim netleşti.

Ben de görüşmenin bundan sonraki kısmında sadece teknik konular üzerinde durdum.

Yaklaşık yarım saatten biraz daha fazla bu şekilde anlattıktan sonra;

Tamam dedi, teknik konuda çok iyisin ama genel müdürlük demek sadece teknik değildir personel yönetimi, finans yönetimi, müşteri ilişkileri filan deyince; ben dayanamadım : İyi de görüşmenin seyrini siz tayin ettiniz endüstri mühendisi olduğum için teknik konularda zayıf olabileceğimi düşündüğünüzü söylediniz ben de bu nedenle yalnız teknik konulara girdim diye çıkış yaptım.

Güldü ve “Doğru söylüyorsun ama bu kadar teknik bilgiye sahip olan birinin diğer konularda eksiklik duyacağını düşündüm” dedi.

Neyse bir yarım saat kadar da diğer konulara, yönetim konularına girdim.

Sonunda görüştüğümüz kişi memnundu.

“Ben patronla bir görüşüp, seni davet edeyim. İkinizi görüştüreyim” dedi.

Sonra işe girdim ama yukarıdaki görüşmedeki hatam hala aklımda.

Her ne kadar iş görüşmeleri, görüşmeci kişinin yetkinliğine, konusundaki profesyonelliğine, kişiliğine, karşısındakinde aradığı özelliğe, pozisyon için tanımlanmış özelliğe bağlı olarak zaman zaman pragmatik olsa da görüşmek için gitmiş olduğunuz işin/pozisyonun niteliğine göre özgeçmişinizde yazılı olanlar haricinde bir anlatma planı oluşturup, bu planın görüşme esnasında sorulan sorularla zaman zaman kesilse de yönünü pek kaybetmeden plana kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayacak şekilde prova yapmak iyi olur düşüncesindeyim.

Nasıl mı?

En basit şekliyle şöyle;

Örnek yine Genel Müdürlük pozisyonu için görüşeceksiniz,

Kağıt üzerine teknik, idari, müşteri, satın alma, insan kaynakları gibi konuları yazıp her biri hakkında 3’er dakika hangi konuları konuşacağınızı ana hatlarıyla yazıp daha sonra ister ayna karşısında ister bir arkadaşınıza karşı önce notlara bakarak sonra da tamamen notsuz olarak simülasyon yapmak iyi olur. Hatta simülasyonda arkadaşınız anlattığınız konuyla ilgili bir soru soracak siz soruya tatmin edici bir cevap verdikten sonra kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Nasıl, iyi olmaz mı?

Amaç: Karşınızdaki kişiyi daha sonra akılda boşluk veya şüphe kalmayacak şekilde bu pozisyonu hak ettiğinize inandırmak.

Hadi kolay gelsin.

Toplam Oy Sayısı 2

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir