Başarısız bir satış değerlendirme toplantısı

Yeni olduğum ve ekibi tanımadığım bir işyerinde bir yıllık satış değerlendirme toplantısına katılmıştım.
İşyerinde bir kaç patron vardı bir tanesi de satış ekibini yönetiyordu. Toplantıda satış ekibini yöneten patron vardı. Satış ekibinde Yurtiçi Satış Müdürü, İhracat Müdürü ve bu müdürlerin alt kadrolarından bir iki kişi daha vardı toplantıda.
Ben kimseyi tanımadığım için yalnız izleyiciyim. Koltuğumu da masadan biraz geriye doğru çektim ki ne bana karşı sorumluluk duyulup açıklama yapılsın ne de soru sorulsun.
Zaten toplantı başladığında da toplantıya yalnız izleyici olarak katıldığımı da söyledim.

Neyse toplantı başladı, her iki bölüm de sunumlarını yapıyorlar.
Her iki bölümün de hedefleri var ve her iki bölüm de hedeflere yaklaşmak bir yana geçen sene ile aşağı yukarı aynı durumdalar satış olarak.
Ben izleyiciyim ama rakamlar bu şekilde çıkınca açıkçası gerildim biraz. Patronu da tanımıyorum, profesyonelliğini bilmiyorum.

Olması gereken kızıp, bağırıp çağırmak yerine sebep sonuç ilişkisini öğrenmek yani başarısızlık nedenlerini irdelemek, yanlış kararları ve faaliyetleri sorgulamak ve alınacak aksiyonları belirlemek şeklinde olmalı.
Gerçi yıl sonu değerlendirme toplantısı olduğu için aksiyonluk bir şey kalmamış ama en azından önümüzdeki yıl için önlem olarak geçtiğimiz dönemde yapılan hataların, öngörülmeyen durumların veya yapılmayan aksiyonların gözden geçirilip kaba bir plan oluşturulması gerekir.
Kaldı ki böyle bir durumda belki işletmenin, piyasanın öngörülmeyen durumu nedeniyle hedefler de yanlış verilmiş olabilir. Yani burada hedeflerin tutmamasının nedeni sadece satış birimleri de olmayabilir. Eğer sebep buysa bunun da ortaya konulması gerekirdi.

Ama hayır.

Uzun da sürmesine rağmen toplantı şakalarla, temennilerle, güle oynaya bitti. Benden başka gerilen de olmadı.

Patron olacak arkadaş;
Ne “Arkadaşlar bu sene başarısız olduk, hedefleri mi yanlış verdik, kaynak mı yetersiz geldi, kalite problemleri mi yaşadık, zamanında sevkiyat sorunlarımız mı var? sorularını sordu.
Ne “Arkadaşlar bu sene verdiğimiz hedeflere yaklaşamadık bile hedefleri yanlış mı vermişiz,sizce bunun sebebi nedir? Ne önerirsiz?” diye sordu.
Ne de “Arkadaşlar tamam bu sene başarısız olduk peki önümüzdeki dönemde bu duruma düşmemek için neler yapmamız gerekir?” dedi.

Eğer durum değerlendirmesi yapılmayacaksa, bir sonuca yol açmayacaksa toplantı yapmak için toplantı yapmanın bir anlamı var mıdır?

Toplantı bittikten sonra patrona “Oldukça başarısız bir yıl olmuş, şirket yerinde saymış gibi görünüyor” dediğimde, yaptığı yorum ile başarısızlık olduğu kabul ediyor ama ne bu başarısızlığın sorumluluğunu satış ekibini yöneten kişi olarak kendi üstüne alıyor ne de satış ekibinin üzerine atıyordu.

Yönetim ve Liderlikle ilgili bilmeniz gerekenler için tıklayın Liderlik Eğitimi

Toplam Oy Sayısı 1

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir