5S Yalnız lazım olan kalsın.

5S genel olarak baktığımızda işyerinin temizlik düzeni ile ilgili bir yöntemdir. Amaç işyerinde olması muhakkak olan düzensizlik, kirlilik gibi dikkat dağıtıcı ve dolayısı ile verimliliği azaltıcı unsurların ortadan kaldırılmasıdır.

Uygulamada öncelikle işyerinde işin yapıldığı ortamda kullanılmayan gereksiz ne varsa kaldırılıp ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bunlar kasa, palet gibi şeyler olabileceği gibi, takım, alet edevat ve hatta makine de olabilir.

Genel olarak bir ay boyunca hiç kullanmadıysan çalışma ortamından uzaklaştır diyebiliriz. Sistemli uygulamada kartlar oluşturursunuz bunları makine ve tezgahlara bağlarsınız. Çalışanlara da makine tezgahı, alet edevatı kullandığın zaman etiketi sök at dersiniz. Bir ay sonra baktığınızda etiketi olmayanlar kullanılanlar, üzerinde etiketi olanlar ise bir aydır hiç kullanılmayan ve dolayısı ile ortamdan uzaklaştırılacaklardır.

Tabi ki bunları söylemesi yapmaktan daha kolay. Bunları ortamdan uzaklaştır-maya kalktığınızda “Ya lazım olursa” diye gerek işçiler, gerekse ustalar, genellikle de patronlar karşı çıkacaktır. Ama bu bir sistem. 5S uygulayacaksanız bütün S’leri uygulamanız gerekir

Hem “Lazım olursa geri getirirsiniz.” atmıyorsunuz ya.

Gereksiz olan her şeyi uzaklaştırdıktan sonra sıra geldi temizliğe.

Eskiden ustalar zemin toprak da olsa sürekli olarak atölyelerini temiz tutarlardı ancak artık işyerlerinde ücret karşılığı çalışan ustalar, işçiler pek temizliğe önem vermiyorlar. Nasıl olsa yine pislenecek diyorlar. Oysa temizlik önemli. Motivasyon için önemli. Dikkat dağılmasın diye önemli. İş kazasına yol açmasın diye önemli.

Ortam iyice temizlenir, hiç kirlenmeyecek şekilde temizlenir. Örneğin bir talaşlı imalat atölyesinde yerlerde makine üstünde bir tane talaş veya yağ kalmayacak şekilde temizlenir. Bu temizlik esnasında da kirliliğe neden olan unsurlar düşünülerek yok edilmesi sağlanır.

Yine gelelim talaşlı imalat atölyesine.

Bir çoğunuz talaşlı imalat atölyesi talaşsız olur mu diyebilirsiniz. Olur. Ben Avrupa ülkelerinde ve hatta Kore ve Hindistan’da bu şekilde çalışan çok şirket gördüm. Türkiye’de de var. İsim vermeyeyim şimdi, reklam olmasın.

Ortamı iyice temizledikten sonra temizlik araçlarının devamlı göz önünde ve kolaylıkla ulaşılabilir olması için bir yer belirlenir ve bu araçlar belirlenen yere konulur. Bu yer özel olarak işaretlenir ki bu araçlar kullanıldıktan sonra her daim aynı yere konsun.

Böylece bir sonraki aşamaya geldik. Bu aşama düzen ve tasnif aşaması.

Bu aşamada yapılacak işlem kullandığınız taşınabilir her türlü araç, alet edevat için belli bir yer belirleme aşamasıdır.

Amaç bu araçların hareket ettirildikten sonra işi bitince aynı yere geri gelmesi, eksikliğinde eksik olduğu anlaşılması ve uygunsuz bir yerde bulunmamasıdır.

Bu nedenle bu araçlar için yer belirlendikten sonra yerinde olmadığı zaman anlaşılsın diye genellikle aracı hatırlatacak şekilde yeri işaretlenir.

Temel mantık benim görüşüme göre bu araçlar arandığı zaman, burada çalışan tarafından en fazla 10 saniye, bölüm dışından gelen birisi tarafından ise 30 saniyede bulunmasıdır.

İyi bir 5S Sistemi eğitimi almak için hemen tıklayın  www.learnforbusiness.com

Toplam Oy Sayısı 0

2 thoughts on “5S Yalnız lazım olan kalsın.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir