Rahatlık bölgesi (=Confort zone)

Rahatlık bölgesi (= Comfort zone) içerisinden çıkmak lazım.

Daha iyi bir gelir düzeyine çıkmak için önümüzdeki en büyük engel rahatlık bölgesinde bulunmak, rahatlık ve güven duygusundan fedakarlık etmemektir.

Peki “rahatlık bölgesi nedir?” dersek buna cevap, insanların veya şirketlerin, normal çalışma rutininde ek bir efor (zihinsel, fiziksel ve psikolojik) göstermeden, fedakarlık yapmadan minimum şartları ve iş güvencesini sağladığı durumdur.

Rahatlık bölgesi körelmek veya gidebileceğin yerlere gidememek, “Kendi kişisel menkıbesini yazamamak -Martı isimli kitaptan-” demektir.

Durumundan hoşnut olmamasına ve daha fazlası için kapasitesi olmasına rağmen iş güvencesi ve minimum yaşam şartları sağlandığı için ya riske girmek, fedakarlık yapmak ya da ek efor harcamak istemediği için mevcut durumu sürdürmeye kararlıdır ve değişikliğe karşı direnç gösterir. Bu ise atalettir.

Peki rahatlık bölgesinden çıkmak için ne kadar kazanç oranına karşı ne kadar riske gireceğiz konusunda sayısal bir ölçü de yok. Ancak benim tanıdığım sıfırdan iyi bir iş kurmuş bir yerlere gelmiş olanlardan gördüğüm, hedef olarak para kazanmak yerine belli bir ürünü veya hizmeti üretmeyi ve kabul ettirmeyi alıyorlar ve bunun için riske giriyor ve başarıyorlar. Evine ekmekten başka bir şey götürmeyip de makine alanları ve şimdi çok iyi gelmiş olan kişiler tanıyorum. Başaramayanlar ise çoğunlukta ama onları kimse görmez. 🙂

Rahatlık bölgesinden çıkış bir nevi bu ay da ücretimi alacağım güveninden uzaklaşmak anlamındadır.

Hani farklı bir şey yaptığımızda veya yapmak istediğimizde “icatlık çıkartma” derler ya; aslında “icatlık” çıkartmamız gerekiyor. Düşünerek üretmediğimiz için başkalarının düşünerek “icatlıkları” için tonlarca fiziksel emek harcıyoruz.

Bulunduğu konumdan hoşnut olmayan ilerlemek isteyen kişi ve kurumlara yönelik. Yoksa kurum yerinden memnun ise kurum sahibi açısından sorun yok kurumun sağladığı olanaklardan memnun olmayanlar için sorun vardır. Kişi yerinden memnun ise kişi açısından sorun yok, ilerleme beklentilerini karşılamadığı için memnun olmayan çalıştığı kurum için sorun vardır.

Toplam Oy Sayısı 0

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir