Patronlar veya üst yöneticiler neden bir görev verir ve sonra geri alırlar;

Fabrika müdürlüğü gibi bir üst düzey organizasyon birimi oluşturulacağı zaman, genel olarak şirket içerisinden birisinin görevlendirilmesi şirketler için mantıklı gibi görünmektedir. Bu nedenle patron veya üst yönetim bu görevi vermek için bu pozisyonu yapacağını düşündüğü en yakın kişiyi görevlendirirler.
Bu atama mantıklı görünmektedir çünkü;
İçeriden atanan bir kişiye dışarıdan gelen bir profesyonelde olduğu gibi şirketi, çalışanları ve ürünleri tanıması için bir oryantasyon gerekmeyecektir. Dolayısı ile zaman kaybı olmayacaktır.
İçeriden atanan birine şirket çalışanlarının daha sıcak bakacağı düşünülmektedir (!)
Bunun bir artısı daha vardır ki en cazip yönü de budur, şirket içerisinden birini atadığınız zaman dışarıdan gelen profesyonele vereceğiniz nispeten yüksek ücretten içerideki birine vereceğiniz çok küçük bir artışla ya da bir çok kere “hele sen bir bu işi başaracağını göster de düşünürüz” vaadiyle hiç bir fark vermeden kurtarabilirler.
Ancak atama yapmak için atayacağınız kişinin yalnız iş çevresini ve yapılan işin tekniğini bilmesi yeterli değildir. Bu kişinin aynı zamanda liderlik, problem çözme, iş yaptırabilme, strese dayanabilme gibi daha nice yeteneklerinin de olması gerekir

Bu nedenle;
İçeriden birisini bu göreve atadığınız zaman bu kişi eğer gerçekten bu görevi hak etmiyorsa veya diğer çalışanlar tarafından hak ettiği düşünülmüyorsa diğer çalışanların pasif direnişine neden olacaktır.
Bu pasif direniş atanan çalışanın ciddiye alınmaması,
çalışanların üzerinde yaptırımcı etki sağlayamaması,
atanan çalışan kişiliği tam oturmamış birisi ise veya doğal bir liderlik yeteneği yoksa yeni görevle birlikte oluşturduğu yapmacık davranış şeklinin diğer çalışanları rahatsız etmesi gibi problemler oluşturacaktır.

Bu problemler bir müddet sonra yapılan atamanın işe yaramadığını göstereceğinden dolayı atama yapılan şahıs bir önceki yazımda yazdığım gibi yine hata yapılarak bir önceki veya bir alt göreve iade edilecektir.

Tabi bu problemler kurumsal olmayan ve olmak istemeyen şirketler için böyledir.
Kurumsal olan şirketlerde kariyer planı doğrultusunda ilerleme vardır. Bu tip problemlerin oluşmasına izin verilmez.

Toplam Oy Sayısı 7

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir