Biri inovasyon mu dedi?

Bugün danışmanlık yaptığım şirkette, Gn.Md.Yrd. ARGE Müdürü Cumhur Bey bana kendi bilgisayarından bir şey göstermek için bilgisayarını sunum cihazına bağladığında. İlk bakışta dikey çizgiler halinde sanki televizyon ayarı deseni gibi olan arka plan resminin aslında masaüstünde aradığını kolay bulmak için tasarlamış olduğu bir desen olduğunu gördüm.
Çok hoşuma gitti. Hemen telefonla fotoğrafı çekip paylaşmak için izin istedim.

basit inovasyon
basit inovasyon

Cumhur Bey, her bir kolona bir isim vermiş.  Yönetim sistemleri kolonunda bu konuyla ilgili dosyaları ve klasörleri koymuş. ARGE kolonuna ARGE ile ilgili dosyaları ve klasörleri koymuş.

Hoşuma gitti çünkü benim gibi masaüstü japon pazarı gibi olan çok bilgisayar kullanıcısı var. Ekrandaki masaüstünde ne nerede bulmak zaman alıyor. Bu gibi durumlar için bir çözüm üretmişti.
Hoşuma gitti çünkü bu problem için bir çok çözüm yöntemi olabilir ancak Cumhur Bey’in yapmış olduğu çok basit bir çözümdü.

Hoşuma gitti çünkü bir yerde 5S sisteminin 2. S’si “Düzenle” prensibini bilgisayardaki masaüstüne uygulamış. Bu benim ilk kez gördüğüm bir şey.

Ünlü satranç ustası Alekhine’in zaman zaman kullandığım bir sözü var “Basitlik zarafettir” diye.
Evet basit olması özellikle çok güzeldi.

Ve Ayrıca bu bir inovasyondu.

Gündelik hayatımıza girmiş olan ve bazen hiç ummadığınız yerde karşınıza çıkan bir kelime inovasyon. Kestirmeden gidecek olursak inovasyon kavram olarak yenilik demek yenilikçilik demek.
Bu bazen bir üründe yapılan yenilik olarak karşımıza çıkıyor, bazen de bir süreçte.
Örnek olarak cep telefonlarına fotoğraf makinesi koymak bir inovasyondu.
Ya da büyük ihtimal daha önceden duymuş olduğunuz Nasa’nın uzayda yerçekimsiz ortamda yazacak bir kalem bulma araştırmalarına karşın Rusların kurşun kalem kullanması da basit bir çözüm olarak harika bir inovasyondu. (Gerçi bu örnek sonradan öğrendiğime göre ne kadar güzel olursa olsun, gerçeği yansıtmayan bir hikayeymiş)

İnovasyon çok girift problemlere yenilikçi bir düşünceyle bir çözüm bulmak olabileceği gibi ,

bazen de basit gündelik problemlerimize yenilikçi ve basit bir çözüm bulmak şeklinde de olabilir.
Benim düşünceme göre de en güzel inovasyon budur.

Toplam Oy Sayısı 3

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir