Günde kaç satır kod yazılır?

Yaşadıkça, çalıştıkça insan bir çok şey görüyor.
Bir ara Boeing yazılım (Amerika’daki bildiğimiz Boeing’in yazılım şirketi) bizi ziyarete gelecekler ama öncesinde bir form gönderip bazı sorular soruyorlar. Bu sorulan sorulardan biri de günde ortalama kaç satır kod yazıyorsunuz sorusuydu.
Yazılım müdürü geldi bana sordu kaç satır yazalım diye. Ben de bizimkiler kaç satır yazıyorlar diye sordum. Arkadaş daha önceden sormuş yazılım mühendislerine 250 satıra kadar söyleyen var. Ben de 250 satır neymiş yazılan rutin bir yazılım değil ki, algoritmaya dayalı bilimsel bir program o söylediğin sayı çok fazla düşürelim dedim.
Sonunda 50 satır/günde karar kıldık yazdık gönderdik.
Karşıdan gelen cevap bizi utandırdı. Onlar 12 satır/günü normal bir performans olarak kabul ediyorlardı.
Bu fark bizim hızlı, onların ise yavaş kod yazmasından değil. Bizim aceleci davranıp bir çok blok kontrollerini gereği kadar kontrol etmememizden, yazılıma başlamadan önce gerekli tasarım dokümantasyonunu yeterince güçlü oluşturmamamızdan kaynaklanıyordu.
Şimdi o derelerden çok sular aktı, Türkiye çok gelişti ama hala 50 satır/günün altında bir hızda yazılım yazan bir şirket olduğunu sanmıyorum. Çünkü planlama, strateji bizi bozan konular. İstim arkadan gelsin diye düşünürüz hep.

Toplam Oy Sayısı 6

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir