Internetten satışta AIDA

Son zamanlarda geçmişle mukayese ettiğimizde dikkatimizi meşgul edecek çok fazla uyaran var.

Bu uyaranların sayısının zaman geçtikçe ve iletişim teknolojisi ilerledikçe çok daha artacağı muhakkak.

Böyle bir ortamda bir ürün veya hizmet üretiyor ve satmak istiyorsanız, ürününüzü hizmetinizi sadece duyurmanın yetmeyeceği açıktır.

İnsanların binlerce duyurunun içerisinde sizin duyurunuzu görüp, okumalı ve ürün veya hizmetinizi satın alması gerekir ki, bazı kuralları uygulamazsanız bu düşük bir ihtimaldir.

Öyle ya Google’a herhangi bir şey yazdığınızda önünüze konuyla ilgili binlerce farklı seçenek ve bir çok farklı reklam geliyor. Hangisini okuyacaksınız ve seçeceksiniz, sonra da hangi ürün veya hizmeti satın alacaksınız?

Bütün bu uyaranların içerisinde ürün veya hizmetimizi satmak için yaptığımız duyurunun yani reklamın insanların dikkatini çekip, ilgisini sağlamalı, arzu/istek uyandırmalı ve satın alma için de harekete geçirmelidir.

Yukarıdaki cümlede bahsettiğimiz dikkat çekme, ilgilenmesini sağlama, arzu/istek uyandırma ve satın alma için harekete geçirme, özellikle çok sayıda reklamın bulunduğu internet ortamında satış yapanlar için AIDA formülü ile kısaltılarak kural haline getirilmiştir.

AIDA formülündeki harfler;

A (Attention) : Dikkat çekmek

I (Interest) : İlgisini sağlamak

D (Desire) : Arzu/istek uyandırmak

A : (Action) : Harekete geçirmek demektir.

Şimdi tek tek bu maddeleri inceleyelim.

Dikkat çekmek : Çok fazla reklam içerisinde sizin reklamınızın tıklanması için kullanmanız gereken başlık. Yazının veya emailin açılması için kişilerde ilgi ve merak uyandıracak, genellikle insanların psikolojisi düşünülerek uzmanlar tarafından hazırlanan genellikle tek cümleden oluşan bir başlık. Öyle etkili olmalı ki, yabancıların hook=çengel-olta dediği gibi kişileri tutup, yakalamalı yazınıza, web sitenize getirmeli, emailinizi açmasını sağlamalıdır.

İlgisini sağlamak : Başlık cümlesi ile dikkatini çekerek kişileri yazınıza, web sitenize getirdiniz, emailinizi açmasını sağladınız ancak şimdi daha zorlu bir kısım var. Bu kısımda kişilerin ilgisini sağlayıp yazının tamamını okutmanız gerekir. İnsanların daha fazla zaman ayırmasını sağlamanız gerekiyor. Basit ama etkili cümlelerle insanları sıkmadan, ilgisini sürdürmesini ve vermek istediğiniz mesajı almalarını sağlamalısınız.

Arzu/istek uyandırmak : Dikkat çekerek getirdiğiniz insanların bir şekilde ilgisini de sürdürüyorsunuz ancak bu aşamada nihai amacınıza uygun olarak kişilerde sunduğunuz ürün ve hizmete karşı elde etme/sahip olma arzusunu uyandırmalısınız ki yazdığınız yazının, gönderdiğiniz emailin hedefine ulaşabilin.

Harekete geçirmek : Nihai hedefe ulaşma adımıdır. Kişilerin dikkatini çektiniz, ilgisini sürdürerek yazınızı okuttunuz, mesajınızı verdiniz, arzu/istek de uyandırdınız, bu kişiler artık sizin sunduğunuz ürünü veya hizmeti satın almak istiyorlar ancak bunu hemen yaptırmazsanız yani kişileri satın almak, ödeme yapmak için harekete geçirmezseniz büyük ihtimal ileriki dönemde daha başka, reklam ve uyaranlar vasıtasıyla sizin uyandırmış olduğunuz arzu ve istek silinecek veya kaybolacaktır.

Eğer yukarıdakilerin tamamını doğru yaptıysanız büyük bir reklam grubu içerisinden sıyırılarak potansiyel alıcılarınızı müşteri haline getirmiş ve amacınıza ulaşmış olursunuz.

Ne kadarını doğru yaptığınızı ölçme konusu ise bir başka yazımızın konusu olacaktır.

 

 

Toplam Oy Sayısı 0

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir